Umów wizytę: + 48 602 599 088

CO TO JEST SKLEROTERAPIA?

Skleroterapia to rodzaj leczenia żylaków, polegający na podaniu do światła niewydolnej żyły środka drażniącego, który wywołuje odczyn zapalny ściany naczynia, a następnie zwłóknienie i zarośnięcie naczynia. Skleroterapię wykonuje się u chorych z żylakami: siatkowate, pajączki oraz z żylakami głównych pni tzw. Echoskleroterapia piankowa. Zabieg trwa od 10-30 minut i wykonuje się od kilku do kilkunastu ukłuć cienką igłą. Nie wymaga znieczulenia, nie powoduje niezdolności do pracy i wykonuje się w trybie ambulatoryjnym.
Niezbędne jest wykonanie kilku , a nawet kilkunastu sesji skleroterapii z przerwami od siedmiu dni do kilku tygodni, w zależności od stopnia zaawansowania choroby i ustalane to jest z chorym na podstawie indywidualnego planu leczenia. Skleroterapia zatem wymaga ścisłej współpracy chorego z lekarzem w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów leczenia i jest najskuteczniejszą metodą usuwania żył siatkowych i pajączków kończyn dolnych okolicy uda i podudzia.
Po zabiegu wskazane jest noszenie pończoch przeciwżylakowych lub bandaży kompresyjnych w dzień i nocy przez 7 dni oraz chodzenie przez 20-30 minut i również codziennie. W przypadku skleroterapii dużych żył stosowanie kompresjoterapii jest dłuższe do 6-8 tyg. W okolicach wykonanych iniekcji powstają nieznaczne zaczerwienienia i obrzęki, które ustępują po kilku godzinach. Występujące przebarwienia wraz z upływem czasu znikają. Wyczuwalne zgrubienia wchłaniają się od 1-6 miesięcy.

CZY SKLEROTERAPIA JEST RYZYKOWNA ?

Tak jak każda metoda obarczona jest ryzykiem powikłań. Najpoważniejsze, ale też i wyjątkowo rzadkie to: wstrząs uczuleniowy, martwica tkanek, zakrzepica żył głębokich.
Rzadsze i mniej groźne to: reakcja uczuleniowa (pokrzywka), krwiak w miejscu wkłucia, przebarwienia skóry.

CZY SKLEROTERAPIA MOŻE BYĆ STOSOWANA U WSZYSTKICH?

Istnieją przeciwskazania: chory nie chodzący, zaawansowane zmiany niedokrwienne w tętnicach kończyn dolnych, znaczna otyłość, znaczne obrzęki kończyn dolnych, choroby infekcyjne skóry, cukrzyca, alergia, świeża zakrzepica żył, pierwszy i ostatni trymestr ciąży oraz astma oskrzelowa.

CZY SKLEROTERAPIĘ NALEŻY POWTARZAĆ?

Nie chcąc dopuścić do tworzenia poszerzeń żylnych na dużym obszarze ciała, zaleca się poddawania tym zabiegom co 2-3 lata (z czasem leczenie jest krótsze).

Close Menu