Umów wizytę: + 48 602 599 088

Skleroterapia żylaków kończyn dolnych

Skleroterapia żylaków (ostrzykiwanie, obliteracja) jest jednym ze sposobów leczenia PNŻ (przewlekłej niewydolności żylnej) za pomocą środków sklerotyzujących w celu wywołania zwłóknienia ściany, a tym samym zmniejszenia średnicy niewydolnego naczynia żylnego.

Zabieg echoskleroterapii piankowej w celu zminimalizowania ryzyka wstrzyknięcia preparatu poza światło naczynia odbywa się pod kontrolą USG Doppler i trwa 10-30 minut. Polega na wykonaniu od kilku do kilkunastu ukłuć cienką igłą w celu zaaplikowania do światła niewydolnej żyły środka drażniącego, który wywołuje odczyn zapalny ściany naczynia, następstwem którego jest zwłóknienie i zarośnięcie naczynia. Skleroterapię wykonuje się u chorych z żylakami siatkowatymi, w postaci pajączków, oraz z żylakami pni głównych. Zabieg nie wymaga znieczulenia, nie powoduje niezdolności do pracy i wykonuje się go w trybie ambulatoryjnym.

Niezbędne jest wykonanie kilku, a nawet kilkunastu sesji skleroterapii z przerwami od siedmiu dni do kilku tygodni, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, co ustalane jest z pacjentem na podstawie indywidualnego planu leczenia. Wymaga więc ścisłej współpracy chorego z lekarzem w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów leczenia.

Skleroterapia jest najskuteczniejszą metodą usuwania żył siatkowych i pajączków kończyn dolnych okolicy uda i podudzia. Uznawana jest za bezpieczną i wysoce skuteczną, pozwala na stosowanie małych stężeń środków obliterujących w niewielkich dawkach. W okolicach wykonanych iniekcji powstają nieznaczne zaczerwienienia i obrzęki, które ustępują po kilku godzinach. Występujące przebarwienia wraz z upływem czasu znikają. Wyczuwalne zgrubienia wchłaniają się od 1 do 6 miesięcy.

Po zabiegu obliteracji wskazane jest noszenie pończoch przeciwżylakowych lub bandaży kompresyjnych w dzień i w nocy przez 7 dni oraz codzienne chodzenie przez 20-30 minut. W przypadku skleroterapii dużych żył stosowanie kompresjoterapii trwać powinno przez 6-8 tygodni. Bardzo ważny jest szybki powrót do normalnej aktywności fizycznej – w ramach profilaktyki przeciwzakrzepowej. Wizyta kontrolna zwykle powinna odbyć się po tygodniu od zabiegu.

Ciężkie powikłania skleroterapii spotyka się rzadko, natomiast występowanie drobnych można ograniczyć stosując odpowiednią technikę zabiegu.

Ze względu na społeczną rangę problemu, koszty oraz możliwość uniknięcia powikłań pooperacyjnych metoda skleroterapii wydaje się być niezwykle atrakcyjną alternatywą dla leczenia chirurgicznego.

Wskazania do skleroterapii

Podstawowymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu skleroterapii są teleangiektazje oraz żylaki siateczkowate i krwawiące (szczególnie u osób w podeszłym wieku), jak również niewielkie wady naczyniowe (np. naczyniaki jamiste). Przy użyciu metody obliteracyjnej można również leczyć żylaki powstałe z obocznic żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej – bez ich niewydolności. Skleroterapię można też stosować w przypadkach żylaków o średnicy poniżej 3 mm, pozostawionych po zabiegu operacyjnym w celu uniknięcia dużej liczby nacięć skórnych. Istnieje też możliwość zastosowania skleroterapii w leczeniu przewlekłych owrzodzeń żylnych podudzi.

Przeciwwskazania do zabiegu skleroterapii

 • alergia na środki obliterujące oraz obecność rozległych zmian skórnych o charakterze infekcyjnym,
 • ostre choroby gorączkowe i schorzenia układowe (np. czynna, nawracająca lub niedawno przebyta zakrzepica żył głębokich, astma, cukrzyca i znaczna otyłość, trombofilia),
 • ciąża – zwłaszcza pierwszy i ostatni jej trymestr,
 • krytyczne niedokrwienie kończyn i niewydolność tętnic kończyn dolnych,
 • obecność procesu nowotworowego,
 • obrzęk chłonny,
 • schorzenia tkanki łącznej,
 • stosowanie antykoagulantów,
 • zaawansowane stadia choroby reumatycznej i zwyrodnieniowej stawów, jak też wszelkie inne stany chorobowe ograniczające ruchomość chorego,
 • zaawansowany wiek pacjenta.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

 • Czy skleroterapia jest ryzykowna?

Tak jak każda metoda, również skleroterapia obarczona jest ryzykiem powikłań. Najpoważniejsze, ale też i wyjątkowo rzadkie to: wstrząs uczuleniowy, martwica tkanek oraz zakrzepica żył głębokich. Do spotykanych rzadziej i mniej groźnych należą: reakcje uczuleniowe (pokrzywka), krwiak w miejscu wkłucia, przebarwienia skóry.

 • Czy skleroterapia może być stosowana u wszystkich?

Skleroterapia nie jest dla każdego. Istnieje szereg przeciwwskazań do zabiegu, jak np. astma oskrzelowa, okres karmienia piersią, znaczna otyłość i szereg innych, o których wyżej.

 • Czy skleroterapię należy powtarzać?

Zabieg należy powtarzać co 2-3 lata, aby nie dopuścić do tworzenia się poszerzeń żylnych na sporych obszarach ciała.

Close Menu