Operacje żylaków laserem EVLT
Operacje żylaków laserem (wewnątrzżylne zamknięcia niewydolnych żył – EndoVenous Laser Treatment EVLT, ELVESS) o długości fali emisyjnej 1470 nm to bezpieczna, skuteczna i nowoczesna metoda leczenia choroby żylnej. Obok skleroterapii, flebektomii i koagulacji prądem o radiowej częstotliwości (radiofrequency ablation – RFA) operacje laserem należą do grupy zabiegów małoinwazyjnych. Sposób leczenia każdorazowo dobierany jest indywidualnie. Takie zabiegi pozwalają uniknąć powikłań pooperacyjnych, przyspieszając powrót pacjenta do codzienności. Postęp w leczeniu tymi metodami następuje szybko zarówno na świecie, jak i w Polsce. Pierwsze tego typu leczenie operacyjne zostało wykonane w 2002 roku w USA, a osiem lat później już tylko 10% zabiegów usuwania żylaków kończyn dolnych wykonano tam metodą tradycyjnego strippingu (usuwania żyły), natomiast 90% stanowiła laseroterapia. Metoda tradycyjna wiązała się z:
- większymi dolegliwościami bólowymi,
- koniecznością zastosowania znieczulenia anestezjologicznego (rdzeniowego lub ogólnego),
- pobytem w szpitalu,
- większą ilością powikłań i nawrotów żylaków,
- większym urazem pooperacyjnym,
- dłuższym powrotem do normalnej fizycznej i zawodowej aktywności.
Zalety operacji laserem wewnątrzżylnym
- ambulatoryjny charakter zabiegu (bez konieczności pobytu w szpitalu),
- zastosowanie anestetyków miejscowych (brak konieczności stosowania znieczulenia ogólnego),
- krótki czas zabiegu (25-40 minut),
- wysoka skuteczność leczenia (93-98%),
- minimalne ryzyko wystąpienia powikłań,
- błyskawiczny powrót do domu oraz do normalnej aktywności fizycznej,
- niewielkie dolegliwości bólowe (sprowadzające się najczęściej do niewymagającego stosowania środków przeciwbólowych dyskomfortu).
W metodzie z użyciem lasera żylnego żyła pozostaje na miejscu, nie jest usuwana, za pośrednictwem światła lasera ulega jedynie skurczeniu, zwłóknieniu i zamknięciu. Zastosowanie lasera 1470 nm sprawia, że zarówno pooperacyjne wybroczyny, jak i bólowe dolegliwości są minimalne. Laseroterapia żylaków kończyn dolnych jest metodą mniej inwazyjną i o mniejszej ilości powikłań niż metoda tradycyjna. W Specjalistycznej Chirurgicznej Praktyce Lekarskiej dr. Górskiego stosowane są najnowocześniejsze urządzenia do laseroterapii, jak np. diodowy laser Swing 17, o długości fali 1470 nm umożliwiający precyzyjne dawkowanie i operowanie promieniem, dzięki czemu terapia przebiega bezpieczniej, co sprawia, że jest bardziej godna zaufania niż dotychczasowe metody leczenia schorzeń żył kończyn dolnych.
Kwalifikacja do zabiegu laserem
Laseroterapia zalecana jest osobom, które nie mają ku niej przeciwwskazań i chcą możliwie szybko, nieinwazyjnie a skutecznie pozbyć się problemu. Do operacyjnego leczenia żylaków laserem EVLT 1470 nm kwalifikuje się pacjentów po specjalistycznej konsultacji chirurgicznej oraz po wykonaniu badania USG Doppler żył kończyn dolnych. Wykonanie tej procedury pozwala objąć laseroterapią zwykle około 75% chorych. Zabieg zapewnia pacjentowi okołooperacyjny komfort. Może być wykonany niezależnie od pory roku oraz wieku pacjenta. Także rozrusznik serca nie jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu. Laserowa operacja żylaków ze względu na minimalny uraz operacyjny może być przeprowadzona jednocześnie na obu kończynach dolnych.
Wskazania do operacji żylaków laserem
Wskazaniami do laseroterapii są najczęściej drobne, powierzchownie usytuowane teleangiektazje (naczynia żylne o niebieskawym lub czerwonawym zabarwieniu). Jest to metoda idealna dla pacjentów niereagujących na zabiegi skleroterapii, jak również dla tych, którzy odczuwają lęk przed iniekcjami. Wykorzystywane przez laser fale potrafią wniknąć odpowiednio głęboko, by dostarczyć optymalną energię niezbędną do leczenia. Nowoczesne lasery pozwalają emitować dłuższe impulsy fal, posiadają wbudowane systemy chłodzące, które chronią naskórek podczas terapii impulsami o większej gęstości energii. Wiele z zabiegów wykonuje się dziś w ramach chirurgii jednego dnia, co umożliwia przeprowadzenie operacji w trybie ambulatoryjnym bez pobytu w szpitalu i skraca czas rekonwalescencji.
Przeciwskazania do operacji laserem EVLT
- aktywna żylna choroba zatorowo-zakrzepowa,
- alergia na anestetyki,
- ciąża,
- kręty przebieg żyły,
- stany nadkrzepliwości,
- stare pozakrzepowe zmiany uniemożliwiające wprowadzenie włókna laserowego,
- zaawansowana choroba miażdżycowa naczyń tętnic kończyn dolnych,
- zły stan ogólny pacjenta – chory o małej aktywności fizycznej.
Przebieg laserowej operacji żylaków
- na początku następuje lokalizacja żyły pod kontrolą aparatu do USG;
- następnie poprzez nakłucie lub niewielkie nacięcie skóry o długości około 5 mm do żyły wprowadzony zostaje specjalny cewnik;
- kolejne kroki stanowią: wprowadzenie przez cewnik włókna laserowego;
- podanie miejscowego środka znieczulającego wokół żyły;
- uruchomienie promienia lasera połączonego z powolnym jego wysuwaniem ze światła żyły (światło lasera zamyka żyłę na całej jej długości);
- operację kończy założenie opatrunku uciskowego w postaci specjalnej pończochy lub opaski elastycznej.
Przy dużych żylakach zabieg można uzupełnić skleroterapią lub miniflebektomią (czyli mechanicznym usunięciem nieestetycznych i nieprawidłowo działających oraz poszerzonych splotów żył, tj. żylaków warstwy podskórnej. Odbywa się to w znieczuleniu miejscowym poprzez nakłucia igłą lub 2-3 mm nacięcia skalpelem, które zaopatruje się następnie plasterkami steri-strip. Nie ma więc konieczności zakładania szwów).
Powikłania po operacji laserowej żylaków
Chociaż powikłania są nieodłącznym elementem każdego zabiegu chirurgicznego, to po laserowym leczeniu żylaków występują rzadko i mogą być małe, jak np.:
- zasinienie skóry,
- krwiaki,
- wybroczyny,
- stwardnienie i obrzęk wzdłuż przebiegu żyły,
- przeczulica,
- przebarwienia,
- przedłużające się dolegliwości bólowe.
Rzadko zdarzają się też powikłania poważniejsze, takie jak:
- krwawienia,
- zakażenie skóry,
- oparzenia,
- zakrzepica żylna,
- zatorowość płucna
Przygotowanie do zabiegu
Do zabiegu laseroterapii schorzeń żył kończyn dolnych należy przygotować się przez:
- odstawienie leków hormonalnych – (np. tabletek antykoncepcyjnych – minimum 3 tygodnie przed zabiegiem),
- odstawienie leków pochodnych kwasu acetylosalicylowego (aspiryna, polocard, acard, bestpiryn itp. – na tydzień przed zabiegiem),
- wykonanie badań krwi (morfologia krwi, czas krzepnięcia APTT),
- przed zabiegiem należy wypić około 1,0 litra płynów (w porze obiadowej),
- ogolenie kończyny (lub jej depilację chemiczną z zastosowaniem kremów lub maści depilacyjnych po pachwinę włącznie – najlepiej w dniu zabiegu),
- zaleca się przybycie z osobą towarzyszącą (pacjent nie może prowadzić pojazdu mechanicznego),
- około 6 godzin przed zabiegiem nie należy spożywać posiłku,
- około 90 minut przed zabiegiem wskazany jest spacer.
Koszty Leczenia
Bezpośrednio po zabiegu zakłada się pończochy uciskowe lub opaski elastyczne na pierwsze 48 godzin. Stosowanie ich wskazane jest ponadto codziennie (na dzień) przez okres co najmniej 14 dni. Pierwsza samodzielna zmiana opatrunku powinna nastąpić w ciągu 24 h od zabiegu. W razie wystąpienia dolegliwości bólowych zalecane jest stosowanie leków przeciwbólowych takich jak paracetamol, ibuprom. Przez okres 7-10 dni stosowana jest profilaktyka przeciwzakrzepowa w postaci podskórnych iniekcji drobnocząsteczkowej heparyny. Po zabiegu wskazany jest natychmiastowy powrót do normalnej aktywności fizycznej. Po 7-10 dniach planowana jest wizyta kontrolna. Jest ona bezpłatna. Koszt kwalifikacji do zabiegu z badaniem USG Doppler żył – 300 zł. Koszt operacji laserowego usuwania żylaków – 4200 – 4800 zł.